rusça dil
Hoşgeldınız Ziyaretçi Giriş
tadilat

Ölmez Dekorasyon & İç Mimarlık

Tasarım - Tadilat - Dekorasyon - Mobiya

Ev Tadilatı Yaparken İzin

2020-02-25

Ev Tadilatı Yaparken İzin Alınır mı?

Ev tadilatı yaparken izin alınıp alınmayacağı konusunda, yapılan tadilatın türüne, şekline ve oluşturduğu sonuca göre farklılık göstermektedir. Kimi tadilatlar izin gerektirmiyorken kimi tadilatlar için izin gerekmektedir. Hangi şartlarda izin alınır, izin gerekli mi merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Ev Tadilatı Yaparken Belediyeden İzin Alınır mı?

Evde yapılan tadilatlarda ruhsatlı dahi olsa tadilat yapılması yeniden izin alma zorunluluğu gerektirebiliyor. Eğer izin alınmaz ise yapılan onarım ve değişiklikler kaçak sayılabilir. Tadilat ve onarım yapılan yapıda herhangi bir değişiklik yok ise izin alınması gerek görülmüyor. Bunun için her ihtimale karşı, tadilata başlamadan ev tadilatı yaparken izin için önce belediyeye veya tadilatı yapacak olan Ölmez Dekorasyon & İç Mimarlık yetkililerine danışılması sizin için faydalı olacaktır.


Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında, madde 19’ da şu şekilde açıklanıyor;

Madde 19-

Hane sahipleri, merkez yapının bakımı ve mimarı yapısı ile güzelliğini ve sağlamlığını hassasiyet ve titizlikle korumaya mecburdur.

Tadilat yapılan dairede, bütün katların beşte dördünün yazılı şekilde rızası olmadan ortak yerlerinde inşaat yapılamaz. Onarım değişiklik ve renkte dış badana veya boya yaptıramaz.

Ancak belirli koşullarda;

  1. Ortak yer ve alanların bir bozukluğunda
  2. Ana yapıya zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinde
  3. Ana bölgenin güçlendirilmesinin zorunlu olduğu mahkemede tespit edilmiş olması durumunda tadilat planına projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konularında tüm yapıdaki şahısların rızası aranmaz.

Yapı sahibi kendi yapısından bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek şekilde onarım, güçlendirme, tesis ve değişiklik asla yapamaz.

Tavan yüzeyi, tabana ait kısım veya duvar yüzeyleri ile birbirine bağlantılı olan bağımsız kısımların bağlantılı bölgelerinde, kat sahiplerinin ortak rızasıyla ana yapıya zarar vermeyecek şekilde tadilat yapılabilir.

Her kat sahipleri ana yapıya ve diğer bağımsız kısımlara, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer mülk sahiplerine karşı sorumlu durumdadırlar.

Kısaca özetleyecek olursak dışarıdan görünen, metrekare bakımından değişikliğe sebep olan ve binanın merkez taşıyıcı unsurlarını etkileyen tadilatlar yapılmaktadır. Bu işlemler için mutlaka belediyeden ev tadilatı yaparken izin belgesi alınması gerekiyor.Dikat: tadilat dekorasyon işleri yaptıran müşteri uyarı bildirisi

Anahtar teslim tadilat ve daire tadilatı işlemleri için müşterilerin genel olarak sorun yaşadıkları çok ciddi konular vardır. Özellikle bazı tadilat firmalarının yaptıkları anlaşmalarda ev sahipleri için büyük mağduriyetler yaşattığı aşikardır.

Ölmez Dekorasyon & İç Mimarlık, son dönemlerde müşterilerden gelen şikayetleri değerlendirmeye alarak piyasada ortaya çıkan güven sorununu araştırdı. Tadilat ve dekorasyon firması olarak müşterilerimizin genel anlamda yaşadığı sorunları bir çerçevede toparladık ve aslında birçoğunda ortak sorunlar yaşandığını gördük.

İşte karşımıza çıkan en ciddi sorunlar silsilesi: Devam Oku

Ücretsız Keşif

Uzmanımız en yakın zamanla sizinle irtibata geçecek. Ölçüm ve tadilat işleri fiyatlandırma. Sizin için uygun bir zaman ayarlayacaktır. Ücretsız Keşif için Lütfen düğmeye basın ve form doldurun. Teşekkürederiz!

İZMİRin her yerinde: Aliağa, Alsancak, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova,Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak tadilat, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla ve İzmir dişanda Kuşadasi v.s. anahtar teslim tadilat dekorasyon ve iç mimarlık hizmeti vermekteyiz.

Tadilat Dekorasyon ilgili yararlı yazılar:

İç Mimarlık 3D Görselleştirme
İç Mimarlık 3D Görselleştirme

Son günceleme 2021-01-26

Dekorasyon İnşaat
Dekorasyon İnşaat

Son günceleme 2019-09-10

ARA